C# – AcceptButton ve CancelButton Nedir?

Kısa kısa eğitimlerim serilerimize yavaş yavaş başlıyorum arkadaşlar.

Beni takip eden ve program yapımlarında beni tercih eden arkadaşlara teşekkür ederek yazıma başlamak istiyorum.

Bu aralar karşıma çıkan AcceptButton ve CancelButton ile ilgili kısa bir makale yazmak istiyorum. 

C# AcceptButton & CancelButton
C# AcceptButton & CancelButton

Öncelikle AcceptButton nedir ve ne işe yarar?
Nedir? 
AcceptButton Form’un üzerindeki bir özelliktir ve Form aktif iken “Enter” tuşuna bastığınızda tıklanmasını istediğiniz butonun seçimini yapmanızı sağlar.
Kullanımı?
Form üzerine tıklanıp Properties ekranından AcceptButton özelliğinin yanındaki Ok işaretinden hangi butonun “Enter” tuşuna atanmasını istiyorsanız seçersiniz. Bu kadar 🙂

sıra geldi CancelButton özelliğine.. nedir ve ne işe yarar derseniz AcceptButton’un tam tersi bu özellikte Form aktif iken “Esc” tuşuna bastığınızda tıklanmasını istediğiniz butonun seçimini yapmanızı sağlar.
Kullanımı ise yine AcceptButton gibi Form üzerine tıklanıp Properties ekranından CancelButton özelliğinin yanındaki ok işaretinden hangi butonun “Esc” tuşuna atanmasını istiyorsanız seçersiniz. 

Bu ayarlar yapıldıktan sonra form aktif iken “Enter” ve “Esc” tuşları ayarladığınız şekilde çalışacaktır.

 

2 thoughts on “C# – AcceptButton ve CancelButton Nedir?

  • Author gravatar

   Hocam merhaba,

   Benim öğrenmek istediğim konu şu;
   İki tane form düzenledim. Form 1 de listbox tablom var. Form 2 de kayıt için textboxlarım ve altta cancel buttonu var. Dediğiniz gibi cancel buttonuna anlattığınız gibi tanımladım. Ancak sorun şu ben textboxlara girdiğim değerleri unutup cancel tuşuna tıklıyorum ama gidiyo listbox’a textboxlardaki kayıtları ilgili satıra tekrar kaydediyor. Hadi bu olmadı yapamadım herhalde diyorum formun sağ üst köşedeki x çarpı ile kapatıyorum formdan çıkarken hiç bişey yapmadan çıkması gerekirken gene gidiyo kaydediyor. Bunun önüne nasıl geçebilirim? Yani cancel tıkladığım zaman textboxlarda veri olmasına rağmen dikkate almadan formdan çıkmasını istiyorum. This.close() denedim aynı sonuç. Applictaion.quit denedim gene aynı. Başka bir yolu var mı? Yani cancel tuşunun anlamı ne o zaman diyorum textboxlardaki verileri tekrar listbox’a formdan çıkarken kaydedecek ise değil mi?

   • Author gravatar

    Merhabalar,
    CancelButton olayını yanlış anlamışsınız galiba, sizin orada attığınız olay farklı birşey. CancelButton’un amacı, formun neresinde olursanız olun ESC tuşuna bastığınızda istediğiniz butona tıklamasını sağlamaktır. İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.